“Üçüncü Ülkeler ile Ticaret” eğitim semineri

“Ortak Piyasa Düzeni Gerekliliklerine Uyum için Strateji Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi” kapsamında, “Üçüncü Ülkeler ile Ticaret” eğitim semineri 15 Mayıs 2018'de Grand Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

Eğitim T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürcan Özdağ’ın açılış konuşması ile başladı. Sayın Özdağ konuşmasında kısaca projenin amacından bahsetmiş ve eğitimlere katılımın önemini vurguladı. Sayın Özdağ ayrıca, OPD’nin üçüncü ülkeler ile ticaret sistemi hakkında genel bilgiler aktararak sözlerine başarılı ve faydalı bir eğitim dileği ile son verdi.

Eğitim semineri Hırvat uzman Ante Boras tarafından verilmiş olup, eğitimin sabah oturumuna AB’de üçüncü ülkeler ile ticaret mekanizmalarına genel bir bakış ile başlandı. Bu çerçevede temel prensipler, ticaret mekanizmaları ve lisans rejimi konuları ele alındı. Sabah oturumunun ikinci bölümünde ise üçüncü ülkeler ile ticaret uygulaması için gerekli yasal kurumsal çerçeve ele alınarak Hırvatistan örneği açıklandı.

Öğleden sonraki oturumda ise AB üye ülkelerinde Agrim/grex sisteminin uygulanışı ve tarım ürünleri için tarife kotaları yönetimi sistemi, üye ülkelerin Avrupa Komisyonu ile iletişimleri ve ihracat geri ödemeleri konuları ele alındı.

Eğitime Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yanında ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri temsilcileri katılım sağladı.