Karkas Sınıflandırma Sistemi Eğitimi

“Ortak Piyasa Düzeni Gerekliliklerine Uyum için Strateji Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi” kapsamında, teorik ve uygulamalı olarak devam edecek iki haftalık “Karkas Sınıflandırma Sistemi Eğitimi” 19 Mart 2018'de Ankara Wyndham Otel’de başladı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürcan Özdağ, Avrupa Birliği’nde uygulanan karkas sınıflandırma sisteminin daha iyi anlaşılmasına ve Bakanlık tarafından daha önce başlatılan ve belirli bir aşamaya gelen çalışmalara katkı sağlanmasına yönelik  bu eğitim ile “karkas sınıflandırma eğitici kadrosu”nun çekirdeğinin oluşturulmasının yanısıra, ulusal alandaki çalışmalara referans oluşturacak bir bilgi birikiminin de temellerinin atılmış olacağını ifade etti.

Eğitim süresince, Polonyalı uzmanlar, Andrzej Leszek Piekarewicz ve Arkadiusz Ramotowski tarafından, AB karkas sınıflandırma sistemi hakkında kapsamlı bilgiler ve AB’deki en iyi uygulamaları kapsayan somut örneklerle dolu çeşitli sunumlar yapılıyor.

Eğitime T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bağlı kuruluşların merkez ve taşra teşkilatında görevli veteriner hekimler katılıyor.

Eğitimin uygulamalı bölümü 26-30 Mart 2018 tarihleri arasında Et ve Süt Kurumu’na bağlı Sincan Et Kombinası Müdürlüğü tesislerinde gerçekleştirilecek.