Coğrafi İşaretler ve Şarap Sektöründe Ortak Piyasa Düzeni Eğitim Semineri

“Ortak Piyasa Düzeni Gerekliliklerine Uyum için Strateji Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi” kapsamında, “Coğrafi İşaretler ve Şarap Sektöründe Ortak Piyasa Düzeni ” konulu eğitim semineri 3 Mayıs 2018'de Grand Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürcan Özdağ, “Şarap Sektöründe Ortak Piyasa Düzeni ve Coğrafi İşaretler” konularının, Ortak Piyasa Düzeni eğitim ihtiyaçları analizi kapsamında belirlenen 11 başlıktan biri olduğunu belirterek özellikle AB’nin şarap konusundaki rekabetçiliğine ve kapsamlı düzenlemelerine değindi. Özdağ, ayrıca, coğrafi işaretlerin özellikle pazarlama ve katma değer yaratmadaki önemini vurgulayarak Türkiye’de bu işaretlere sahip ürünler hakkında bilgi verdi.

Eğitim semineri Polonyalı uzman Dariusz Goszczyński tarafından verildi. Eğitimin sabah oturumunda coğrafi işaretler ile ilgili Menşe İşareti, Mahreç İşareti, Geleneksel Özellikli Ürünlerin korunması gibi temel kavramlara yer verildi. Bu çerçevede AB’de coğrafi işaretlerin gelişimi ve önemi ile birlikte, denetim mekanizmaları, resmi kontroller ile ilişkisi ve kamu kuruluşlarının rolleri üzerine duruldu.

Öğleden sonraki oturumda ise AB’de şarap sektörü ile ilgili düzenlemeler ele alındı. Bu kapsamda şarap piyasasının oluşumu, üretim potansiyeli, şaraplık bağ alanlarının sınırlanması ve ulusal destek programları konuları ele alındı.

Eğitime T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yanında ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri temsilcilerince katılım sağladı.

Konuyla ilgili dokümanlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.