“AB’de ki Üretici Örgütleri, Üretici Örgütü Birlikleri ve Branşlararası Örgütler” konulu eğitim semineri

“Ortak Piyasa Düzeni Gerekliliklerine Uyum için Strateji Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi” kapsamında, “AB’deki Üretici Örgütleri, Üretici Örgütü Birlikleri ve Branşlararası Örgütler” konulu eğitim semineri 9 Mayıs 2018'de Grand Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

Eğitim, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürcan Özdağ’ın açılış konuşması ile başladı. Özdağ projenin amacını vurguladıktan sonra, 24 Nisan 2018 tarihinde başlayan eğitim çalışmaları kapsamında dördüncü eğitimin icra edildiğini belirtti. Özdağ konuşmasında üretici örgütlerinin Avrupa Birliği üye ülkelerindeki gıda zincirinde çok önemli bir halkayı teşkil ettiğini ve özellikle pazarlamadaki rolleri nedeniyle gelirden ciddi pay aldıklarını vurguladı. Türkiye’de de hatırı sayılır miktarda benzer yapıların bulunduğunu ifade eden Özdağ, bu eğitim ile Avrupa Birliği’ndeki üretici örgütleri hakkında detaylı bilgiye sahip olunacağını belirtti.

Eğitim semineri Belçikalı uzman Guy Claessens tarafından verilmiş olup eğitimin sabah oturumunda , Avrupa Birliği’ndeki üretici örgütleri, üretici örgütü birlikleri ve branşlararası örgütlerin OPD içindeki gelişimi ve tarihi ile   günümüz politikaları, yapıları ve uygulamaları ele alındı.

Öğleden sonraki oturumda ise Avrupa Birliği’nden örnekler verilmiş olup, meyve-sebze sektörü başta olmak üzere diğer tüm sektörlerdeki üretici örgütleri, birlikleri ile branşlararası örgütler üzerinde duruldu.

Eğitime Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri temsilcilerince katılım sağlandı.

Konuyla ilgili dokümanlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.