AB’de Sözleşmesel Hükümler” konulu eğitim semineri

“Ortak Piyasa Düzeni Gerekliliklerine Uyum için Strateji Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi” kapsamında, “AB’de Sözleşmesel Hükümler” konulu eğitim semineri 10 Mayıs 2018'de Grand Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürcan Özdağ, projenin iki temel amacından bahsettikten sonra OPD projesi kapsamında eğitim çalışmalarının 24 Nisan 2018 tarihinde başladığını, OPD ile ilgili olarak toplamda 11 eğitim konusu belirlendiğini ve Sözleşmesel Hükümler eğitimi ile beşinci eğitimin icra edildiğini vurguladı. Özdağ konuşmasında AB’de özellikle şeker, tütün, zeytinyağı ve sofralık zeytin sektörlerinde sözleşmesel hükümlerin önemini vurgulayarak, bu eğitim çalışması ile bu sektörlerde AB’nin izlediği politikaları inceleme ve öğrenme fırsatı yakalanacağını belirtti.

Eğitim semineri Hırvat uzman Miroslav Bozic tarafından verilmiş olup, eğitimin sabah oturumunda Avrupa tarımında sözleşmesel hükümlerin yeri ve önemi ile Avrupa ve dünya piyasalarında şeker sektörünün gelişimi ve durumu ele alındı.

Öğleden sonraki oturumda ise Avrupa ve dünya piyasasında zeytinyağı, sofralık zeytin ve tütün sektöründeki durum ve AB’deki gelişmeler ele alınmış ve özellikle tütün konusunda AB’deki özel sözleşme hükümleri üzerine katılımcılara bilgi verildi.

Eğitime Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yanında ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri temsilcilerince katılım sağlandı.

Konuyla ilgili dokümanlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.