AB Tarım Ürünlerinin Promosyonu Eğitim Semineri

“Ortak Piyasa Düzeni Gerekliliklerine Uyum için Strateji Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi” kapsamında, “AB Tarım Ürünlerinin Promosyonu” eğitim semineri 2 Mayıs 2018'de Grand Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürcan Özdağ, projenin Ortak Piyasa Düzeni uyum stratejisinin hazırlanması ve Ortak Tarım Politikası ve Ortak Piyasa Düzeni ile ilgili farkındalığın ve Proje paydaşlarının kurumsal kapasitesinin artırılması olarak iki temel hedefinin olduğunu hatırlattı. Özdağ, ikinci hedef doğrultusunda belirlenen 11 başlıktan biri olan “AB Tarım Ürünlerinin Promosyonu” politikasının ele alınacağı bu eğitimden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Özdağ, AB’deki promosyon politikasının özünde, AB çiftçileri ve gıda endüstrisi için yeni pazar olanakları bulmanın ve ticareti geliştirmenin yer aldığını vurgulayarak, bu çerçevede iç piyasaya ve üçüncü ülkelere yönelik promosyon faaliyetleri icra edildiğini belirtti.

Eğitim semineri Polonyalı uzman Dariusz Goszczyński tarafından verilmiş olup eğitimin sabah oturumunda AB promosyon politikasının genel özellikleri ve promosyon önlemlerinin uygulanması, promosyon faaliyeti/kampanyası kapsamında teklif edilebilecek faaliyetler, promosyon faaliyeti teklif edebilecek kuruluşlar, tekli ve çoklu programlar, bu programlardaki finansman katkıları ve tekliflerin seçimi hususları ele alındı.

Öğleden sonraki oturumda ise AB’ye üye ülkelerdeki ticari kuruluşlar tarafından icra edilen promosyon kampanyası örnekleri ve Polonya örneği üzerinde duruldu.

Eğitime T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yanında ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri temsilcilerince katılım sağlandı.

Konuyla ilgili dokümanlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.